Hoe vaak lopen we niet tegen ergernis aan op het werk. Mensen die “ja” zeggen maar “nee” doen. Collega’s die alleen aangeven wat er niet goed gaat. Mensen die meteen in de aanval gaan. Frustrerend? Je bent niet enige die daar last van heeft. Ergernis gaat onder je huid zitten. Het kan zelfs leiden tot ziekteverzuim. Volgens het CBS melden zich jaarlijks zo’n 100.000 mensen ziek als gevolg van gedoe op het werk. Dat is niet niks.
Laatst gaf ik een workshop ‘Mens erger je niet’ bij een groep medewerkers van een grote organisatie. Ik vroeg ze waar ze zich het meest aan ergerde op het werk. Naast dat ze grappend klaagden over slechte koffie en online vergaderen, was met name het gedrag van collega’s een probleem. 10 dingen waar ze zich het meest aan stoorden waren als mensen:
- niet reageren op berichten
- zich niet aan afspraken houden
- ja zeggen nee doen
- anderen de schuld geven
- klagen/negatief zijn
- aanvallend reageren
- bazig zijn
- werk afschuiven
- de ander onderbreken
- alles via de e-mail communiceren
Het zijn herkenbare dingen. Die ook gewoon ergerlijk zijn. Het lastige is alleen ergernis vernauwt je blik. Zodra je erin zit, kom je er niet zomaar uit. De ergernis wordt alleen maar erger. Het valt je steeds vaker op dat die ene collega altijd… Vaak kiezen we er dan voor om die collega te ontlopen in plaats van je irritatie uit te spreken. Of klagen erover bij andere collega’s. Maar wat als dit gedrag ook weer gevolgen heeft? En we zo in kringetjes gaan draaien.
Stel jij voelt je door een ander niet serieus genomen. Maar dit zeg je niet. Zeggen wat je ‘echt’ denkt geeft stress. We omzeilen het, maar daarmee is het niet klaar. Het suddert door. Je laat dan vaak via een andere weg weten dat je het niet eens bent. Bijvoorbeeld door je niet aan afspraken te houden. Of negatief op iets te reageren. Ja op iets te zeggen, maar het vervolgens niet te doen. Dat noemen we sabotage gedrag. En dat veroorzaakt weer ergernis bij je omgeving en zo draaien we in kringetjes. Zo verval jij ook ineens in ergerlijk gedrag!
In de workshop waar ik eerder over sprak, liet ik – nadat ik al hun ergernissen op een flipvel had opgeschreven – nu de deelnemers turven aan welk sabotage gedrag zij zich wel eens schuldig maakten. Als ze het ergens niet mee eens waren of waar geen aandacht voor was. Er kwamen verrassend veel vinkjes naast de ergernissen te staan die ze eerder noemden! Zo werkt het dus.
De volgende keer dat je je ergert kun je je misschien bedenken dat het ergerlijke gedrag van de ander een signaal is, dat er iets anders dwars zit.
Daarbij zit ergernis ook vaak in het feit dat de ander niet zo gedreven is als jou. Of zo sociaal, makkelijk, precies, gestructureerd, verantwoordelijk… noem maar op. Een andere deelnemer vertelde dat ze zich gefrustreerd voelde door een collega die altijd te laat was voor vergaderingen. Toen we het erover hadden kwam naar voren dat haar irritatie niet alleen over de stiptheid van de ander ging. Het frustreerde haar vooral omdat zij zelf altijd op tijd was en dat viel niemand op. Dan krijgt zo’n ergernis toch een andere lading.
PS: Mocht je hier met mij over in gesprek willen gaan ben je altijd welkom.